Koszty wesela

Koszt ślubu a polskie realia

Nie jest tajemnicą, że zorganizowanie ślubu i wesela w Polsce wiąże się z budżetem sięgającym zazwyczaj kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy zatem dobrze zaplanować wydatki. Grupa Portali Weselnych, aby to zadanie przyszłym Młodym Parom ułatwić, zorganizowała Ogólnopolskie Badania Nowożeńców. W ankiecie wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.
Każda Młoda Para chce, żeby ślub był spełnieniem marzeń. Za wyjątkowość tego dnia należy jednak słono zapłacić. A z roku na rok te wydatki rosną. Jeżeli chodzi o średni koszty wesel, które odbyły się w 2015 roku, to są one zależne od wielu czynników: lokalizacji, wieku Młodej Pary czy nawet pory roku.

W 2015 roku śluby stały się mniej zależne od sezonu, w przeciwieństwie do roku 2014, gdzie wyraźnie było widać różnice w cenach ślubów między okresem letnim a zimowych. Prawdopodobnie jest to spowodowane dostrzeżeniem urokliwego charakteru przełomu roku przez usługodawców jak i Pary Młode – wyjaśnia Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.

W 2015 roku aż dwukrotnie, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła liczba uroczystości, na którą narzeczeni wydali ponad 60 tys. złotych (z 3 do 7,5%).

Tu taniej, tam drożej

Badania wykazały, że najwięcej na ślub wydają mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców). Ci z mniejszych miejscowości są zdecydowanie oszczędniejsi. Również młodsze pary przeznaczają na ten cel więcej niż Ci, których wiek oscyluje wokół 30 lat.

Przypuszczalnie może być to spowodowane tym, że wraz z wiekiem rosną zarobki oraz wymagania co do jakości pożądanych usług, jak i wkład własny w koszty wesela. Osoby będące w wieku od 31 lat stanowią najbardziej oszczędną grupę – podsumowuje Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.

I tak pary, które na ślub i wesele wydały ponad 60 tys. złotych miały około 21-24 i zamieszkiwały miejscowości do 50 tys. mieszkańców. W 2015 roku najdroższe śluby odbyły się w województwach mazowieckim i małopolskim, najtańsze natomiast w pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Dzień ten nie może oczywiście się obejść bez ceremonii ślubnej w kościele bądź w urzędzie. I tutaj lokalizacja również nie pozostaje bez znaczenia, bo w województwie mazowieckim ponad 31% nowożeńców za mszę zapłaciło ponad 1000 złotych. Najtańszych ślubów udziela się w województwie małopolskim. Średnio za tę uroczystość należy zapłacić jednak 400-600 zł.

Mniejsze, aczkolwiek ważne wydatki 

Z tego wyjątkowego wydarzenia każdy chce mieć materialną pamiątkę. Zdjęcia lub film zaspokajają te potrzeby, jednak za to również należy zapłacić. 1-2 tys. złotych to standardowa opłata za jeden z zapisów jednego dnia. Wszystkie pary korzystały serwisu fotograf-wesele.pl.

Każda Panna Młoda chce tego dnia wyglądać wyjątkowo. Na suknie ślubną przeznacza się zatem od 2 do 4 tysięcy. Co ciekawe, najdroższe suknie zafundowały sobie panie w wieku 25-30 lat. Zdecydowanie oszczędniejsze były kobiety po 31 roku życia mieszkające w mniejszych miejscowościach (50-100 tys. mieszkańców).Za oprawę muzyczną wesela natomiast należy doliczyć kolejne 2-4 tys. złotych.

Jak więc oszczędzić? 

Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. złotych. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu – podsumowuje Natalia z serwisu fotograf-wesele.pl.

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tańszym zespołem lub skromniejszą salą, zdecydować się tylko na film lub tylko na zdjęcia. Należy również rozsądnie przemyśleć listę gości. Tym bardziej, że wyniki ankiety wykazały, że tylko 34% wesel zwróciło się w kopertach. Najczęściej zwracały się wesela, których budżet nie przekraczał 20 tys. złotych. Najwięcej, bo około 25% wesel zwróciło się w województwie małopolskim. Nie zawsze idzie w parze ze zwrotem kosztów.

 

infografika---koszty_2