Jaki rodzaj papieru będzie najlepszy dla zaproszeń ślubnych?

Celem zaproszenia ślubnego jest nie tylko powiadomienie poszczególnych gości o fakcie zawierania w danym dniu związku małżeńskiego i zaproszenia na tę uroczystość, ale przede wszystkim rozpoczęcie całej uroczystości i odpowiednie zaprezentowanie jej stylu i charakteru. Z tego też powodu samo zaproszenie jest nie mniej ważne niż inne elementy wystroju wesela, a najważniejszy w charakterystyce zaproszenia jest oczywiście papier.

Jaka gramatura?

Jakby nie patrzeć, zaproszenie ślubne jest pismem oficjalnym i z tego powodu wymaga wykorzystania do niego odpowiedniej jakości papieru.

Papier o niskiej gramaturze, czyli inaczej mówiąc cienki i słabej jakości, będzie całkowicie nieodpowiedni do tak ważnego pisma. Najlepiej jest wybierać papier o gramaturze około 250g/m2, który jest dostatecznie sztywny.

Wartość tę należy nieco zmniejszyć w przypadku zaproszeń składanych, aby papier nie stawiał zbyt dużego oporu i tym samym nie ulegał zniszczeniu.

Rodzaje papieru

Nie mniej ważne od gramatury papieru jest sam jego rodzaj. Najczęściej spotkać można modele jak takie zaproszenia ślubne eko lub tradycyjne. Czym się one różnią i które z nich będzie najlepsze?

Zaproszenie ślubne eko jest wykonywane na papierze ekologicznym typu kraft, który charakteryzuje się żółtawym lub brązowym kolorem i chropowatą fakturą. Papier tradycyjny to kredowo biały papier, najczęściej dodatkowo lakierowany.

Papier ekologiczny zdecydowanie lepiej będzie pasował do ślubów w aranżacji vintage lub rustykalnej, natomiast papier tradycyjny lepiej jest wykorzystywać w ślubach nowoczesnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *